ABD'li aktör Whitaker: Sorunlara birlikte çalışarak sağlam çözümler bulunulabilir

UNESCO Barış Özel Temsilcisi ABD'li aktör Forest Whitaker, İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi kapsamında basın toplantısı düzenledi ve 2012'de kurduğu Whitaker Barış ve Kalkınma İnisiyatifi (WPDI) hakkında bilgi paylaştı.

Whitaker, vakfın dünyanın bir çok yerindeki toplumlar için barışın inşası ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak amacıyla programlar düzenlediğini kaydetti.

"Bu zirvede olduğum için çok heyecanlıyım"

Aktör Whitaker, "Bu zirvede olduğum için çok heyecanlıyım. Dünyadaki insani krizlerin sorumluluğunu paylaşmak benim için bir ayrıcalık" ifadelerini kullanarak, insani yardımları sağlamak adına yaptığı çalışmalara yönelmesinde insani krizlerin süregeldiği durumun etkili olduğunu söyledi.

Whitaker, "İnsani yardımları ve kalkınmayı nasıl daha iyi seviyeye getirebiliriz? Kalkınma alanında bize doğru sürekli yaklaşan krizlere karşı nasıl çözüm üretebiliriz?" sorularının kendisini insani krizi önlemek adına bir şeyler yapmaya sevk ettiğini dile getirdi.

Whitaker, "Sorunlara, bir araya gelerek ve birlikte çalışarak, gerçekten sağlam çözümler bulunulabilir. Bizim yaşadığımız olay da bu." şeklinde konuştu.