Dünya İnsani Zirvesi Sona Erdi

Dünya İnsani Zirvesi (DİZ),  23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir.  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un inisiyatifiyle 2013 yılında başlatılan sürecin son aşaması olarak,  tarihte ilk kez düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi (DİZ),  Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde,  Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyinde ve uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları, akademik dünya, özel sektör ve krizlerden etkilenen toplumların temsilcilerinin iştirakiyle çok paydaşlı formatla gerçekleştirilmiştir.

Zirve, BM Genel Sekreteri’nin 9 Şubat 2016 tarihinde yayımladığı “One Humanity: Shared Responsibility” başlıklı raporu ışığında, küresel insani sistemin mevcut koşullarda karşı karşıya bulunduğu zorlukların aşılmasına yönelik hususların kapsamlı biçimde ve sistemde yer alan tüm aktörlerin katılımıyla ele alınmasını sağlamıştır.  İnsani toplumun tüm paydaşları Zirve sırasında sistemin geleceğine yönelik çeşitli taahhütlerde bulunmuşlar, görüş ve tecrübelerini paylaşmışlardır. 

Zirve’de 173 üye ülke hazır bulunmuştur. Katılımların 55’i Devlet ve Hükümet  Başkanı düzeyinde gerçekleşmiş, ayrıca 60’ı aşkın Bakan ve 40’tan  fazla uluslararası örgüt de Genel Sekreter / Başkan seviyesinde katılım sağlamıştır.

Diğer paydaşlarla birlikte Zirveye toplamda 9 bin katılımcı iştirak etmiştir. 900 medya mensubunun takip ettiği zirve, uluslararası medyada geniş yankı bulmuştur.

Bu katılım düzeyiyle, DİZ,   bir kerede en fazla ülkenin katılım sağladığı,  BM merkezi New York dışındaki en büyük Zirve ünvanını almıştır. 

Ülkemizin, insani sistemin içinde bulunduğu sorunlara yönelik çözüm önerileri ve sistemin geleceğine  dair görüşleri ve bu kapsamda ülkemizin uygulamaları, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat katıldıkları ve eş başkanlık yaptığı üst düzey toplantılarda ve ayrıca Bakanlarımız ve üst düzey yöneticilerimizin katıldıkları   bir dizi toplantı ve etkinlikte katılımcılarla paylaşılmıştır.

Zirvede ayrıca 130’u aşkın yan etkinlik düzenlenmiştir. Bunların 21 tanesi  çeşitli Bakanlık ve uzman kuruluşlarımızın ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Öte yandan, Zirve sırasında faaliyet gösteren  sergi ve yenilikçi buluş alanlarında ülkemiz, Bakanlığımız ile AFAD, TİKA ve Kızılay başta olmak üzere paydaş kurumlarımızın  30’u aşkın sergi ve stantlarıyla temsil edilmiştir. 

Zirve sonucu olarak, BM Genel Sekreteri tarafından bir “Başkanlık Özeti” hazırlanmış ve söz konusu  belge BM’nin Zirve’ye yönelik internet sayfasında yayımlanmıştır.

Anılan belgede, ev sahipliğimizin  ve Zirve’ye yapmış olduğumuz  içeriğe yönelik  katkıların paha biçilmez olduğu vurgulanmaktadır.