Dünya İnsani Zirvesi Türkiye'nin ev sahipliğinde devam ediyor

Birleşmiş Milletler'in (BM) ilk kez düzenlediği ve Türkiye'nin ev sahipliğini yaptığı Dünya İnsani Zirvesi, 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla İstanbul'da gerçekleşiyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un girişimiyle BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi'nin (UNOCHA) organizasyonunda yapılan zirvede, küresel insani yardım sistemi masaya yatırılırken, sorunlara çözüm yollarının bulunması amaçlanıyor.

7 yuvarlak masa toplantısı, 15 özel oturum ve 130 yan etkinlik düzenlenecek

BM Genel Sekreteri Ban ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açılış konuşmalarıyla başlayan zirvede, iki gün boyunca 7 yuvarlak masa toplantısı, 15 özel oturum ve 130 yan etkinlik düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban'ın yanı sıra 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katıldığı açılış töreninde göç, savaş gibi dünyadaki insani dramları konu alan görsel sunumlar yapıldı.

Zirvenin ilk gününde, İnsani Yardım Finansmanı, Çatışmaları Önlemek ve Bitirmek İçin Politik Liderlik, Zorla Yerinden Edilme, İnsani Yardımlar, Afet ve İnsani Yardım Lojistiği, Kadın Hakları, 5 Kıtadan 10 Çorba, Çölleşme ve İnsan, Suriyeli Mültecilerin Krizine Çözüm Bulunması Bakımından İnsana Yakışır İşlerin Merkezi Rolü: ILO Deneyimleri adlı özel oturumlar, yuvarlak masa toplantısı, yan etkinlikler ve panel gibi etkinlikler yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin "Çatışmaları Önlemek ve Bitirmek İçin Politik Liderlik" konulu "1. Yüksek Düzeyli Yuvarlak Masa Toplantısı"nda birer konuşma da yaptı.

Dışişleri Bakanlığının zirve dolayısıyla düzenlediği "Turkey, A Nation United for Humanity/İnsanlık İçin Birleşen Millet, Türkiye" isimli sergi de uluslararası katılımcılarından büyük ilgi görüyor.

Bugün sona erecek zirvede, çok sayıda devlet ve hükümet başkanı, bakan ve üst düzey resmi temsilcinin yanı sıra uluslararası sivil toplum ve akademik kuruluşları, medya ve özel sektör temsilcileri ile krizlerden etkilenen topluluk temsilcilerinden oluşan yaklaşık 5 bin kişi bir araya gelecek.

BM tarafından, zirve için hazırlanan ve İngilizce yayın yapan resmi internet sitesi ve Twitter hesabından etkinliklere ilişkin bilgilendirmeler yapılıyor.