Türkiye, AFKEN ile BM Kamu Hizmetleri Ödülü

Birleşmiş Milletlerin kamu hizmetlerinde yeniliği geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla dünya genelinde düzenlediği BM Kamu Hizmeti 2015 Ödülleri’nde Türkiye,  Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi (AFKEN) projesi ile Batı Asya bölgesinde ‘Kamu Hizmeti Sunumunun Geliştirilmesi’ kategorisinde 1. oldu. 

Geçici barınma merkezlerinin Coğrafi Bilgi Sistemleri ile uzaktan anlık olarak takip edilebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının AFKEN projesi, üç eleme turundan başarıyla geçerek kategorisinde 1. oldu. Üç eleme turundan oluşan yarışmada projeler, ilk aşamada Kamu İdaresi ve Kalkınma Yönetimi Bölümü ile BM Kadın Örgütü uzmanları tarafından; ikinci tura geçen projeler ise talep edilen ek belgelerle birlikte BM Kamu Hizmeti Ödülleri Değerlendirme Eleştirmenleri (UNSPA Evaluation Reviewers) tarafından değerlendirildi. Final turu olan üçüncü tura kalan projeler BM Kamu Yönetimi Uzmanları Komitesi (CEPA) tarafından değerlendirildi ve kazananlar ilan edildi.

AKFEN infografik

AFKEN, afetlerden sonra afetzedelerin geçici olarak barındırılmaları için kurulacak konteyner kent ve çadır kent gibi geçici barınma merkezlerine yönelik tüm çalışmaların AFAD merkezinden Coğrafi Bilgi Sistemi altyapısı üzerinden yönetilmesini ve izlenmesini sağlıyor.  İstatistiki bilgilerin ve raporların tek bir merkezden elektronik platformda yönetilmesini sağlayan AFKEN, alanında bir ilk olma özelliğini taşıyor.

AFKEN sisteminin yaygınlaştırılması ile barınma merkezlerinin yönetimi ve idaresi kolaylaştırıldı ve tüm barınma merkezlerinde standart bir yönetim modeline geçilmesi sağlandı.