Sayfa yükleniyor, bir saniye...

Türkiye Kamp Yönetim Sistemi
AFAD

23 May 2016 10:00 - 12:00

DOLMABAHÇE A

Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle, Nisan 2011’de Suriye’den ülkemize yönelik başlayan nüfus hareketleri neticesinde 9 Haziran 2011’de Hatay’da ilk Suriyeli kampı kurulmuştur. (Altınözü 1) Aradan geçen 5 yılda Suriye’de siyasi ve insani durumun kötüleşmesi, Türkiye’ye yönelik nüfus hareketinin artmasına neden olmuş, bu doğrultuda 10 sınır ilimizde 26 geçici barınma merkezi kurulmuştur. Ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda, kurulan her yeni geçici barınma merkezi ile Türkiye’nin kamp yönetimi konusundaki tecrübesi ve uzmanlığı artmıştır. 5 yıllık süreçte, Türkiye’de bulunan geçici barınma merkezi pek çok ulusal ve uluslararası kuruluş temsilcisi ile basın mensubu tarafından ziyaret edilmiş ve her seferinde söz konusu geçici barınma merkezlerinin BM standartlarının çok üzerinde olduğu vurgulanmıştır.

Bu nedenle, bu yan etkinlik aracılığıyla Türkiye’de üstün niteliklerle hizmet veren kampların tanıtılması amaçlanmaktadır. Böylelikle, açık kapı politikası ile yerlerinden edilmiş Suriyelilere topraklarını açan Türkiye’nin, Suriye krizi için yaptığı çalışmaların tanıtılması ve bu konuya uluslararası toplumun dikkati ve desteğinin çekilmesi hedeflenmektedir.

Etkinlik sonucunda, kamp kurulumu süreçlerinin tanıtımı, BM ödüllü AFKEN sisteminin işleyişi ve uygulama tanıtımı, kamplarda verilen hizmetlerin tanıtımı, BM’nin Türkiye’deki kamplar hakkındaki yorumları ve Suriyelilerin kamp yönetimindeki rolü konularında bilgi paylaşımı yapılması planlanmaktadır.